![](https://static.wixstatic.com/media/85ca93_24010e3fb7f94172b0f87d725f8309fc~mv2.png/v1/fill/w_980,h_980,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/85ca93_24010e3fb7f94172b0f87d725f8309fc~mv2.png)
W Polsce jest wiele tradycji i świąt, które wciąż odkrywam. Na spotkaniu tandemowym z polską studentką, po raz pierwszy usłyszałam o imieninach i, szczerze mówiąc, byłam bardzo zdezorientowana. Początkowo myślałam, że mówi ona po prostu o urodzinach, więc zapytałam, o co dokładnie chodzi. Potwierdziła, że miała na myśli imieniny.
To był pierwszy raz, kiedy usłyszałam o tym święcie. Postanowiłam więc dowiedzieć się trochę więcej o imieninach...
Imieniny uważane są w Polsce za ważne święto, co wyróżnia ten kraj wśród innych kultur. Kiedyś obchodzono je częściej, niż urodziny, ale z biegiem czasu i pokoleń to się zmieniło. W dzisiejszych czasach, zwłaszcza młodzi ludzie przywiązują większą wagę do swoich urodzin, niż do imienin.
W Polsce świętuje się imieniny tak samo, jak urodziny w Niemczech. Oznacza to, że dzień imienin jest poświęcony tzw. solenizantowi lub solenizantce , którzy otrzymują życzenia i prezenty od rodziny oraz przyjaciół.
Ale co dokładnie świętujesz w dniu swoich imienin?
Zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego, jest to święto nadania imienia, które dziecko otrzymuje na chrzcie świętym. Wybiera się je spośród imion świętych patronek i patronów, którzy od tego momentu chronią dziecko przez całe jego życie i opiekują się nim.
Całkiem możliwe, że część katoliczek i katolików w Niemczech również obchodzi to święto, ale jest to rzadkość, a nie norma. Wśród moich koleżanek, kolegów i rodziny z różnych części Niemiec, nie znam osobiście nikogo, kto świętowałby imieniny.
Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Wam tę polską tradycję. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie tutaj!☺
Comments